همه ما دوست داریم بهینه مصرف کنیم و کم مصرف باشیم
هر کسی دنبال یه راهی میگرده
یه روز سلول خورشیدی ، یه بار توربین بادی
بعضی اوقات هم کارای خلاقانه به سرتون میزنه و میرید یه UPS میخرید به هوای اینکه باتری ماشین مفته!
بزارید من یه سر نخ بدم به دوستانی که واقعا خلاق هستن و منظور من رو از این آموزش زود میفهمن.
فقط لطفا نپرسید اصل استفاده این دستگاه کجاست چون یه کمی سری میشه فقط اینو عرض کنم که این نمونه ای کوچک شده و خلاصه شده ابزار واقعی هست.
این دستگاه در واقع نوعی ژنراتور برق هست که بهره ولتاژش 4 برابر در اندازه مشابه هست و میتونه بدون اتصال باتری خارجی یه مصرف کننده رو تا یه مدت محدود که بستگی به تعداد خازن ها داره رو روشن کنه.
یه راهنمایی میکنم !‌: از این دستگاه در ژاپن برای تولید برق اشتفاده میکنن. قدرشو بدونید!

قبل از اینکه به ادامه مطلب برسیم یه خواهش از دوستای گلی داشتم که به من محبت دارن و مطالب رو بدون ذکز منبع توی وبلاگشون میزارن! من بعضی اوقات که توی اینترنت گشت میزنم میبینم مطالب من به اسم دیگران ثبت شده! من بخیل نیستم و هدفم فقط آموزش هست ولی چرا با این کارتون مردم رو وارد بیراهه میکنید؟! حداقل از من بپرسید تا یه کم اطلاعات در اختیارتون بزارم که اگه یه نفر ازتون سوالی پرسید جواب الکی بهش ندید!
من خودم از یکی که همین کارو کرده بود یه سوال پرسیدم و جواب عجیب غریب گرفتم! نکنید!

خیلی خوب بریم یه عکس از این چراغ ببینیم.!

چراغ محمد مجرب بدون باتری

قیافش سادست نه؟!

داخلش هم سادست!

قبل از اینکه بریم سراغ ساخت اول ببینیم چیا لازم داریم؟!
2 تا LED سفید پر نور
1 عدد استپر موتور کوچک از همون ارزوناش
خازن 1000uf 10V به میزان لازم (من 40 عدد استفاده کردم)
4 عدد دیود 1N4001
3-2 عدد اسپیسر 1 سانتی
چند تکه پلاستیک و چرخ دنده و پیچ و مهره
تمرکز کامل برای ساخت و فراموش کردن چیزای بد (فقط برای 20 دقیقه!)

اولین سوال : چرا استپر؟
جواب :‌ چون بهره ولتاژ خروجی رو 4 برابر افزایش میده

دومین سوال : این همه خازن واسه چی؟!
جواب : برای ذخیره انرِژی الکتریکی به صورت میدان های الکترواستاتیکی به منظور ذخیره ولتاژ و جریان در یه بازه زمانی به نسبت کوتاه

سومین سوال : اگه خازن ها رو کمتر یا بیشتر کنیم چی میشه؟!
جواب : انرژی الکتریکی ذخیره شده بستگی به تعداد حازنها داره ؛ خازن بیشتر = انرژی بیشتر

چهارمین سوال : میشه مدار کاملشو واسم بفرسی و بگی دقیقا میشه باش چه کار کرد؟
جواب :‌ نه!

حالا اگه سوالی ندارید همه خازن ها رو بصورت "موازی" به متصل کنید. این کار رو با هویه کاری انجام بدید.
دقیقا مثل شکل های زیر

بعد یه جعبه به اندازه ای بسازید که سایز خازن ها باشه

مثل شکل زیر دیود ها رو به پین هدری نری مخصوص استپر موتور متصل کنید . حواستون باشه که به گراند دیود وصل نکنید و جهت آند و کاتد مثل شکل زیر باشه. یعنی آند به سمت سیم های موتور و کاتد ها به هم اتصال داده بشن واصه وصل شدن به خازن ها

کاتد های مشترک را به پلاریته مثبت و سیم گراند رو به پلاریته منفی وصل کنید

از اون طرف هم دو تا سیم واسه روشنایی LED ها از هر کدوم از خارن ها که خواستید بگیرید و خازن ها رو تو جعبه جا بدید

اگه فاب LED داشتید میتونید اونا رو مثل این شکل بچسبونید LED ها رو توش بزارید .
نحوه اتصال پایه ها هم به این صورت هست که پایه های کاتد (منفی) رو به هم بچسبونید و پایه های آند رو به مقاوت 500 اهمی متصل کنید و مثل شکل پایه های مقاومت ها رو به هم متصل کنید برای وصل شدن به پلاریته مثبت

یه اهرم واسه چرخش بسازید . میتونید از هر روشی که به ذهنتون میرسه استفاده کنید
اصلا مهم نیست که دقیقا مثل این بسازید با هر شیوه و ترفندی امکان پذیره!

بسازید و ازش لذت ببرید!
مطمئنم عاشقش میشید!

کامران باشید

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

quaitymp Boston Bst Ride اشرف مخلوقات در مسیر پایتون پایان نامه ها و تزهای کارشناسی ارشد اللهم صل علی محمد و آل محمد مجله پزشکي وبلاگ چی بخرم؟ آموزش زبان و ادبیات عربی